13 maja odbyła się wycieczka klas IVa, IVb i V do Kopalni Soli w Wieliczce. Jest to bezcenny zabytek kultury materialnej wpisany w 1978 r. na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie rozpoczyna się od wejścia do Szybu Daniłowicza. Najpierw pokonaliśmy mnóstwo schodów w dół, by później przejść prawie czterokilometrową trasę zwiedzania. Przechodząc wąskimi korytarzami zabytkowej kopalni, słuchaliśmy opowieści naszej przewodniczki, która najpierw opowiedziała nam legendę związaną z powstaniem tego miejsca, a później przeszła do historii kopalni. Obejrzeliśmy także multimedialny pokaz dotyczący legendy. Następnie dowiedzieliśmy się o metodach wydobywania soli, poznaliśmy tajniki pracy górników, którzy na przestrzeni lat wykonywali naprawdę niebezpieczny zawód. Wnętrza kopalni prezentują się wspaniale. Najciekawsza okazała się kaplica św. Kingi. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które dostawali wyczerpujące odpowiedzi.

Dowiedzieliśmy się również, że wielicka kopalnia to, aż 2391 komór i ponad 245 kilometrów chodników. Tyle wyrobisk powstało pod Wieliczką przez ponad 700 lat eksploatacji złoża soli. Udało nam się również zwiedzić znajdujące się na terenie kopalni Muzeum Żup Krakowskich. Był także czas na zakup pamiątek i krótki odpoczynek.

Uczniowie wrócili zadowoleni oraz pełni dobrych wspomnień, wrażeń i nowych informacji na temat jednego z najsłynniejszych miejsc w Polsce oraz na świecie. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Beata Nowak, Marzena Chrapkiewicz, Barbara Zbigniewicz, Agata Flaga.