W niedzielę 26 maja 2024 roku w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bachowicach odbył się doroczny koncert „W hołdzie Świętemu” poświęcony osobie świętego Jana Pawła II. Po raz kolejny daliśmy świadectwo naszej pamięci o wyjątkowym Polaku.

Pieśnią o wymownym tytule: „Ty prowadzisz nas” chór szkolny rozpoczął wspomnienie szczególne, pełne wzruszeń i refleksji o tym, czego uczył nas Papież podczas swego niezwykłego z wielu względów pontyfikatu. Święty Jan Paweł II, dziś nazywany Wielkim zmienił oblicze tego świata swoją osobą, słowem i miłością do każdego człowieka. Był to Papież, jakiego jeszcze w dziejach Kościoła nie było. Był Papieżem pokoju, wielkim pielgrzymem, teologiem, przyjacielem dzieci, młodzieży i każdego człowieka, a także uosobieniem skromności i pokory. Umiał przebaczać i prosić o wybaczenie, radował się i pokornie znosił cierpienie, modlił się i uczył rozmodlenia, śpiewał i pochylał się nad chorymi, podróżował i pisał książki. Modlitwa, myśli i miłość Jana Pawła II ogarniały cały świat, dlatego zmieniał oblicze Ziemi, nawet w najdalszych zakątkach świata. Podczas swojego pontyfikatu dokonał wielu przemian w sercach i społecznościach ludzi.

Zebrani w kościele nie kryli łez wzruszenia, bo przecież większość z nich to pokolenie JPII. Piękny śpiew, instrumenty – organy, gitara, skrzypce, fagot, trąbka, głos Papieża wybrzmiewający podczas nagrań, fragmenty „Tryptyka rzymskiego” i atmosfera miejsca sprawiły, że godnie uczciliśmy pamięć wybitnego Polaka. Chór „Credo” zaśpiewał pieśni: „Leć muzyczko do niebiańskiej krainy”, „Nie zastąpi Ciebie nikt”, „W kruszynie chleba Panie jesteś” i „Miałem zawsze Pana przed oczami swymi”. Solistka Anna Jasińska pięknie wykonała utwory: „Z dawna Polski Tyś Królową” i „Jednego serca”. Chór szkolny zaśpiewał pieśni: „Ty prowadzisz nas”, „Księga życia”, „Umiemy żyć obok zła”, „Zmartwychwstał Pan”, „Wiązanka góralska”, „Uwierz Polsko”, „Modlitwa o wschodzie słońca”, „Najpiękniejsza pieśń dla Jana Pawła II”. Na zakończenie tradycyjnie odśpiewaliśmy wspólnie „Barkę” – ulubioną piosenkę oazową Papieża.

W mieniu własnym i całej społeczności szkolnej składam szczególne podziękowania:

- księdzu proboszczowi Jerzemu Skórkiewiczowi za przychylność i pomoc w realizacji koncertu,

- chórowi parafialnemu „Credo”, który zawsze chętnie odpowiada na nasze zaproszenie do współpracy,

- niezawodnej solistce Annie Jasińskiej,

- chórowi szkolnemu oraz jego opiekunkom – pani Gabrieli Knapik i pani Kamili Kozioł-Ćwiertce,

- prowadzącym – Ninie Kajfasz i Jankowi Balonkowi,

- grającym na instrumentach – Franciszkowi Biedroniowi (fagot) i Wojciechowi Wronie (trąbka),

- uczniom obsługującym sprzęt i przygotowującym nagrania,

- pani Jadwidze Stanek, pani Magdalenie Balonek, pani Halinie Wójtowicz i pani Joannie Dębskiej za pomoc organizacyjną.

Dziękujemy też wszystkim, którzy zechcieli niedzielne popołudnie spędzić ze Świętym Janem Pawłem II i odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Już dzisiaj zapraszamy na kolejny koncert za rok.

Agnieszka Harmata

Zdjęcia: Łucja Kucia-Supron