10 czerwca o godz. 6.10 uczniowie klasy siódmej wyjechali z biurem podróży „Turysta”, panią przewodnik i opiekunkami na upragnioną wycieczkę do Wrocławia. Podróż trwała 4 godziny.

Pierwszym punktem naszego zwiedzania był Ogród Zoologiczny i Afrykarium. Młodzież podziwiała: rekiny, płaszczki, żyrafy, zebry, bizony, hipopotamy nilowe, krokodyle, aksolotle czy likaony.

Kolejnym punktem była Galeria Dominikańska, w której każdy uczestnik wycieczki przekąsił coś pysznego. Po Wrocławiu podróżowaliśmy komunikacją miejską. Większość uczniów pierwszy raz poruszała się po mieście nowoczesnymi tramwajami. Na godzinę 14.00 dotarliśmy do Muzeum Sztuki, oddziału Muzeum Narodowego założonego w 1893 r. we Lwowie, a od 1980 r. we Wrocławiu. Młodzież obejrzała tam wyeksponowany cykloramiczny obraz „Bitwy pod Racławicami” namalowany w latach 1893-1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

Następnie, tramwajem nr 2 przejechaliśmy do Hydropolis – Centrum Edukacji Ekologicznej. Hydropolis – wrocławskie centrum wiedzy o wodzie, łączy walory edukacyjne z zabawą, a to wszystko za sprawą interaktywnej wystawy. Dzieci obejrzały tutaj dziesiątki modeli statków, łodzi i innych konstrukcji, jak również wiele urządzeń, pomp silników czy dźwigni. Poza oglądaniem można było je dotknąć i zobaczyć jak działają. Hydropolis jest podzielone na 7 stref tematycznych, cykliczne wystawy, strefę dla dzieci i przestrzeń do relaksu. Centrum zwiedzaliśmy z przewodnikiem, był też czas na relaks i odpoczynek w nowoczesnej strefie relaksu.

Tramwajem nr 3 dotarliśmy na wrocławski rynek, średniowieczny plac targowy we Wrocławiu. Jeden z największych rynków staromiejskich Europy, z największymi ratuszami w Polsce. Zwiedziliśmy kościół św. Marii Magdaleny oraz obejrzeliśmy dokładnie ratusz. W wolnym czasie była wizyta w pijali czekolady Wedel oraz w starbucksie. Wracając już do autokaru ok. 19.30 przeszliśmy bulwarami wśród pachnących mocno lip, by podziwiać statki pływające po Odrze.

W busie panowała głośna atmosfera, ponieważ chłopcy oglądali mecz piłki nożnej Polska – Turcja, komentowali każdą strzeloną bramkę, a ponieważ Jasiu jest mistrzem w rozpoczynaniu: Polska biało-czerwoni… więc reszcie grupy było łatwiej. Do Bachowic wróciliśmy na godz. 23.50. Młodzież odebrali z parkingu rodzice.

W trakcie wycieczek młodzież buduje relacje. Każda wycieczka edukacyjna to doskonała okazja na połączenie nauki z zabawą, pozwala uczniom nie tylko zdobywać wiedzę, ale także rozwijać umiejętności społeczne. Pozwala także na kształtowanie cech życia zespołowego oraz rozwijanie uczuć estetycznych i patriotycznych.

Wycieczki stymulują ciekawość i inspirują uczniów, umożliwiając bezpośrednie doświadczenia w tematyce naukowej, przyrodniczej i historycznej. Celem wycieczek jest zachęcenie uczniów do aktywnego uczenia się.

E. Laskowska