21 czerwca odbyła się w naszej szkole uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/2024. Jak co roku nadszedł czas podsumowań – dla jednych kolejnych miesięcy nauki, dla innych ośmiu lat pracy. Dla wszystkich natomiast dzień zakończenia pewnego etapu, a rozpoczęcia nowego. Zanim jednak wszyscy uczestnicy wydarzenia opuścili szkolne mury, aby udać się na zasłużony – dwumiesięczny odpoczynek, należało podsumować kończący się rok szkolny.

O godz. 8.00 cała społeczność naszej szkoły spotkała się w kościele parafialnym, aby uczestnicząc we Mszy św. sprawowanej przez ks. Jerzego Skórkiewicza, podziękować Panu Bogu za przeżyty czas nauki. Następnie – już w murach szkoły – odśpiewano Hymn Państwowy, a po nim dokonano uroczystego przekazania sztandaru nowemu Pocztowi Sztandarowemu, który od września będzie reprezentował szkołę w najważniejszych wydarzeniach.

Po oficjalnych uroczystościach, zgodnie z tradycją odbyło się przedstawienie, tym razem artystyczno-komediowe, absolwentów szkoły tj. uczniów klasy ósmej, w którym każdy z nauczycieli został przestawiony „oczami ucznia” pozostałym uczestnikom wydarzenia. Po nim klasa siódma – już jako najstarsza w szkole – żegnała swoim występem artystycznym kończących edukację w szkole podstawowej ósmoklasistów. Wszystko odbywało się w humorystycznej, wesołej i miłej atmosferze.

Zakończenie każdego roku szkolnego to ważny dzień dla wszystkich uczniów, a wyjątkowy dla tych, którzy przez całe 10 miesięcy solidnie przykładali się do nauki. Tak było i tym razem. Pani Dyrektor Agnieszka Harmata, po zakończonej części artystycznej, wręczyła listy gratulacyjne dla rodziców uczniów klas IV-VIII, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, a najzdolniejszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem. Ponadto, nagrody otrzymali laureaci konkursów przedmiotowych oraz zostały wręczone specjalne podziękowania Rodzicom uczniów klasy VIII, którzy przez całą edukację swoich dzieci w różny sposób wspierali naszą szkołę.

Uroczysty apel był również czasem pożegnania dwóch nauczycieli, którzy odchodzili na zasłużoną emeryturę: Pani Lucyny Maślany i Pani Wandy Pituch. Nie obyło się bez wzruszeń, co nie dziwi, gdyż znaczną część swojego życia poświęciły uczniom i pracy na rzecz naszej szkoły.

Podczas uroczystości swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Spytkowice – Pan Krzysztof Byrski. Wygłosił przemówienie oraz przekazał życzenia wszystkim uczniom, którzy zaraz po części oficjalnej udali się z wychowawcami do sal, aby odebrać świadectwa ukończenia kolejnej klasy. Po tym, w wesołych nastrojach, udali się na wyczekiwane wakacje.

Grzegorz Dzidek

Zdjęcia: Łucja Kucia-Supron i Joanna Dębska