W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klas I-III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach brali udział w programie edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie, proszę!”. Jego celem było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. Program realizowany był we współpracy ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Wadowicach.

 Zajęcia prowadzone były metodami aktywizującymi w formie pięciu zajęć warsztatowych o następującej tematyce:

1. Co to jest zdrowie?

2. Od czego zależy nasze zdrowie?

3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?

4. Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?

5. Nie pal przy mnie, proszę!

Na zajęciach edukacyjnych dzieci poznały główną bohaterkę programu – Wiewiórkę Wiki, która pomogła im zrozumieć jak bardzo szkodliwy jest dym tytoniowy i co robić w sytuacjach gdy jesteśmy na niego narażeni. Uczniowie w wyniku realizacji programu mieli możliwość poszerzenia wiedzy na temat zdrowia, poznali szkodliwy wpływ palenia czynnego jak i biernego, kształtowali postawę odpowiedzialności za zdrowie własne, ale także zdrowie drugiego człowieka.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów – dzieci chętnie wykonywały zadania, słuchały oraz wymieniały się swoimi spostrzeżeniami.

Podsumowując program dzieci wraz z wychowawczyniami wykonały prace plastyczne, które stworzyły piękną galerię na dolnym korytarzy naszej szkoły.

Uważam, że realizując tego typu programy mamy możliwość realnie wpłynąć na świadomość zagrożeń związanych z paleniem papierosów jak i przebywaniem pośród osób palących.

Opracowanie: Anna Leń