Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 r. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.

Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. W Polsce na niebiesko, w poprzednich latach, zaświeciły się m.in.: Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie czy Katowicki Spodek, a w dużych sieciach handlowych istnieją tak zwane „Ciche godziny”.

A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.

2 kwietnia każdy może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem poprzez:

- oświetlenie domu na niebiesko;

- nałożenie ubrania w kolorze niebieskim;

- dodania niebieskiej żarówki lub puzzla do swego profilu na Facebook’u lub strony www.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, daje nam Nauczycielom, Pedagogom, okazję do tego, aby przekazywać uczniom, wiedzę na temat tego zaburzenia, pokazywać i uczyć, jak być dobrym kolegą, koleżanką, człowiekiem! Wiedza jest kluczem do zrozumienia i bycia razem, do tworzenia wzajemnych relacji, a także radzenia sobie z własnymi emocjami.

Polecane filmy:

Autyzm – https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg

Zespół Aspergera – https://www.youtube.com/watch?v=7y7v_ePzMcE

Katarzyna Wiecheć