Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją na rzecz Wielkich Historii zaprosiło szkoły podstawowe i średnie do rozgrywek w Ogólnopolskim Konkursie dla młodzieży Wolna Elekcja 2023. Gra powstała, by uczcić 450. rocznicę historycznych wyborów polskiego króla.

Po przeprowadzeniu rozgrywek szkolnych wśród ósmo- i siódmoklasistów wyłonione zostały trzy osoby, które reprezentowały naszą szkołę w etapie rejonowym w dniu 16 listopada. A oto ich relacja:

W samo południe pewnego pięknego listopadowego dnia wyruszyliśmy z rodzimych Bachowic w stronę niegdysiejszej stolicy Polski. To właśnie w Krakowie mieliśmy stawić się na współczesnym polu elekcyjnym w X LO im. Komisji Edukacji Narodowej. To tam przyszło nam toczyć nierówną walkę z o wiele starszymi i doświadczonymi szlacheckimi panami – braćmi. Nieulękli i zdeterminowani do boju na słowa ruszyli: średni szlachcic Krecik, średni szlachcic Królik i drobny szlachcic Ptaszyn. Naszym zadaniem było przekonanie do swoich postulatów jak największej grupy delegatów na Sejm Elekcyjny. Niestety z tych burzliwych zmagań wyszliśmy „na tarczy”, chociaż to właśnie nasz kandydat na króla – o dziwo, Zygmunt III Waza, a nie Henryk Walezy, zgodnie z prawdą historyczną – wygrał koronę Rzeczpospolitej.

Po zaciętej walce, nie tracąc ducha i dobrego humoru, udaliśmy się na posiłek i ruszyliśmy w drogę powrotną. Nasze wycieńczone rumaki PKP (Penduś, Kingjusz i Pędziwiatr) ostatkiem sił dowiozły nas do naszej ukochanej wioski.

Bartek, Damian i Radek