W pierwszym dniu wiosny w progach naszej szkoły pojawili się nietypowi goście. Z mroków średniowiecza przybyli do Bachowic prawdziwi rycerze! Nie tylko opowiedzieli uczniom klas 4-7 o swoim codziennym życiu, które wcale nie było tak baśniowe, jak nam się wydaje, ale zaprezentowali swoje umiejętności szermiercze.

Dziewczęta i chłopcy mogli wcielić się w postacie z rycerskiej opowieści i na krótki moment zostać paziem, giermkiem, świeżo pasowanym rycerzem lub wojakiem spod Grunwaldu. Niestety, nie każdy ochotnik wiedział, na co się pisze... miny były dość niewyraźne, gdy giermek usłyszał, że jego obowiązkiem będzie czyszczenie miecza swego mistrza, bynajmniej nie mydłem lub środkiem piorącym, ale… kurzymi odchodami!

Barwny świat rycerzy mogliśmy podziwiać dzięki udziałowi w Żywej Lekcji Historii, którą przeprowadzili dla nas współcześni rycerze z Bractwa Rycerskiego KERIN. Jak czytamy na ich stronie internetowej: „Antyczni mędrcy mawiali, że historia jest nauczycielką życia. Historię można zobaczyć. Można jej dotknąć. Można ją poczuć. Można jej doświadczyć”. Oby dotknięcie i doświadczenie historii pozostało w głowach młodzieży jak najdłużej!

Barbara Zbigniewicz