Podsumowując zajęcia rozwijające z przyrody wybraliśmy się do Zatora, aby poznać historię miasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w siedzibie Stowarzyszenia Doliny Karpia, gdzie Pani Prezes opowiedziała nam o działalności Stowarzyszenia. Dzieci otrzymały prezenty pamiątkowe: gry edukacyjne, informatory, albumy przyrodnicze.

Następnie Pani Przewodnik oprowadziła nas po Izbie Regionalnej Ziemi Zatorskiej i Doliny Karpia. W Izbie Regionalnej umieszczone są zbiory regionalne: odzież, sprzęty codziennego użytku mieszkańców, rzemieślników, rybaków Doliny Karpia z przełomu wieku XIX i XX, makieta eksponującą cały cykl hodowli karpia oraz eksponaty ptaków zamieszkujących stawy. Dzieci były zachwycone, pytały o wszystko, Pani pozwoliła obejrzeć każdy eksponat nawet pisać krótkie teksty na tradycyjnej maszynie do pisania. Na pożegnanie oczywiście pamiątkowy wpis do księgi gości oraz opieczętowane pocztówki dawnego Zatora.

Atmosfera była super, humory dopisywały ale ośrodka głodu i sytości nie da się oszukać, więc kolejny punkt spaceru po Zatorze to restauracja Revel, w której serwowane są przysmaki Doliny Karpia. Odwiedziłyśmy także sklep Doliny Karpia, gdzie można zakupić produkty lokalne i obserwować karpie na żywo.

Zator to miasteczko z długoletnią tradycją, władze dbają o pielęgnowanie historii ale także dają możliwość młodzieży by rozwijała swoje talenty artystyczne w Regionalnym Ośrodku Kultury, w którym uczestniczyłyśmy w wernisażu malarki Patrycji Mrozik „Ze sztuką mi po drodze”. Prace współczesne pełne ekspresji zachwyciły dzieci.

Nasz spacer zakończyłyśmy przy kościele św. Wojciecha i Jerzego. Opowiedziałam krótko o historii i bogactwie tej świątyni, o pałacu Potockich i jego historii, który sąsiaduje z kościołem.

Pogoda była wyśmienita, więc wycieczka się udała, uśmiechnięte buzie były tego dowodem.

E. Laskowska